דירה להשכיר: הגנת המשכיר בחתימת חוזה שכירות

תוכן עניינים

בשעה טובה אתם מעוניינים להשכיר את הדירה שבבעלותכם, כעת אתם ניצבים בפני חתימת חוזה שכירות דירה. שנייה לפני שאתם משכירים וחותמים, חשוב שתבינו את המשמעות החוקית של סעיפי החוזה, וזאת על מנת שלא תחתמו על חוזה שעלול להרע לכם בעתיד. טרם חתימתכם על חוזה שכירות חשוב שתבצעו בדיקת חוזה אצל עורך דין חוזה מקרקעין מומחה ומנוסה בתחום, שייתן לכם שקט נפשי ויזקוף את החוזה לזכותכם בתקופת השכירות העתידית.

מה כולל חוזה שכירות?

חוזה שכירות מעגן בתוכו סעיפים המפרטים את התשתיות, המערכות, הביטחונות, התשלומים ורשימת התכולה שמצויה בדירה. כמו כן, חוזה שכירות מפרט את תנאי השכירות שהשוכר מתחייב לעמוד בהם בכל תקופת השכירות שנקבעה מראש, כגון: דמי שכירות חודשיים, איסורים מסוימים כמו: שיפוץ או חיות מחמד, תאריך תחילת תקופת השכירות וסיומה, צביעת הדירה בעת סיום תקופת השכירות וכדומה.

כמו כן, חוזה שכירות מפרט גם את תחומי האחריות בנכס הן מצד המשכיר והן מצד השוכר במקרים של הפרת חוזה, חריגים וגרימת נזק.

חוזה שכירות מותאם אישית בליווי עורך דין מקרקעין

במידה והגעתם להסכמה עם השוכר הפוטנציאלי על תקופת השכירות וגיליתם רצון משותף להתקדם לחתימת חוזה, האידיאל הוא להכין חוזה שכירות מותאם באופן אישי בליווי עורך דין מקרקעין מקצוען בתחום.

אולם, חשוב לציין במקרים שבהם חתמת חוזה ראשוני ובוצעו שינויים בנכס בין תקופות שכירות שונות, יש לעדכן שוב את חוזה השכירות ולנסח מחדש בליווי עורך דין לענייני חוזה שכירות, זאת על מנת שחוזה השכירות יהיה בהלימה עם המציאות בשטח.

ההמלצה הרווחת למשכיר היא להתנער מהתחייבות דמי שכירות קבועים לשוכר לטווח הארוך, וזאת על מנת שתהיה בידיו גמישות להעלאת השכירות בבוא העת, על מנת להתאים את דמי השכירות למחירי שוק השכירויות בישראל שנמצא במגמת עלייה מתמדת.

רישום מהות השכירות ושינוי חשבונות הדירה על שם השוכר

כל חוזה שכירות דירה צריך לעגן בתוכו את מהות מטרת השכירות (מגורים, עסק, משרד) כמתבקש מחוק השכירות ההוגנת. חשוב לוודא שחוזה שכירות לצורך מגורים מכיל בתוכו סעיף אשר לפיו השוכר מתחייב להשתמש בדירה לצורך מגורים בלבד ולא למטרות אחרות.

יתרה מכך, רצוי לבקש מהשוכר לרשום את פרטיו בנכס ברשויות השונות על מנת שכל חשבונות הדירה כגון: גז, מים, חשמל וארנונה יגיעו אליו באופן ישיר – כך המשכיר יגן על עצמו מפני התנערות של השוכר מתשלום החשבונות החודשיים בדירה, במידה והשוכר לא ישלם יצטברו חובות לתשלום על שמו ולא על שם המשכיר.

ליצירת קשר עם עו"ד עמית סלע התקשרו
052-599-3204 או שלחו פרטים:

אם לא תעשו זאת, כמשכירים, הדבר יצריך מכם ביצוע תחשיב מדויק לחלק של השוכר לתשלום, גביית התשלום מהשוכר ותשלום ישיר לרשויות – מדובר בהתנהלות מסורבלת ובהתעסקות מיותרת מצידכם, שמצריכה מכם לרדוף אחרי השוכר ולהיות עם יד על הדופק באופן מתמיד.

בנוסף, חשוב מאוד שתוודאו שבתוך החוזה שכירות לדירה קיים סעיף שמעגן את זכותכם כבעלי הדירה לבקר בה במידת הצורך, למכור אותה ולהראות אותה לאנשים אחרים.

עורך דין חוזה שכירות - עורך דין עמית סלע תל אביב

בדיקת חוזה שכירות למשכיר

עורך דין מקרקעין מומחה בחוזה שכירות מקצועי יוכל לבדוק עבורכם את הדקויות השונות בסעיפי החוזה שכוללים: אחריות תיקונים בדירה, אחריות תיקונים לתכולה שניזוקה. במקרים בהם התרחשו ליקויים ופגמים שבמעמד החוזה לא היו קיימים ולא היה ניתן לצפות אותם, כמו למשל: רטיבות, נזילות, הצפה – אין לחייב את השוכר על תיקון הליקויים או לדרוש החזר כספי, ליקויים מסוג כזה מוטלים עליכם כמשכירי הנכס.

בנוסף, עורך דין מקרקעין יוודא שקיים סעיף בחוזה שכירות אשר לפיו מתחייב המשכיר כלפי השוכר שלא יהיו הפרעות מצידו ושיעניק לשוכר מרחב מחייה ושקט נפשי בתקופת השכירות בנכס.

זכויות וחובות המשכיר

ישנם מקרים שבהם חוזה שכירות דירה לא מפרט בכלל את זכויותיו של המשכיר ורק את חובותיו של השוכר. חוזה שכירות שכזה הוא חלקי מכיוון שהוא אינו מתייחס למצבים חריגים שבהם הנכס אסור לשימוש.

חשוב לעגן את החוזה שכירות בליווי של עורך דין מקרקעין מיומן שיתייחס גם לזמנים הנתונים העומדים לרשות המשכיר לשם ביצוע תיקון הנחוץ בנכס, וזאת על מנת למנוע הפרת חוזה מצד השוכר טרם סיום תקופת השכירות.

לחילופין, דעו כי ישנה זכות אשר עומדת לרשות השוכר לפיה מתוקף זכותו הוא רשאי לבדוק את פרטיכם האישיים כמשכירים ולבקש את רישום הנכס בטאבו. עורך דין מקרקעין יוכל לבצע אימות ביניכם לבין השוכר, ויוודא שההתנהלות בנכס חוקית טרם השכרתו, על מנת שלא תהיו חשופים לתביעות עתידיות.

כמו כן, עורך דין חוזה שכירות יעגן את הזכות העומדת לרשות המשכיר לבדיקת תעריפי שכירות באזור המגורים וניהול משא ומתן על גובה דמי השכירות טרם חידוש תקופת חוזה שכירות לדירה.

עורך דין חוזה שכירות: ההגנה של המשכיר מפני חוק הגנת הדייר

עורך דין מקרקעין מומחה יוכל להגן עליכם כמשכירים הן מבחינת התכולה, ביטחונות, ומפני חוק הגנת הדייר שעלול לגרום לסיוט של כל משכיר בישראל – שוכר סרבן שמתנער מתשלומים ואינו מוכן לפנות את הדירה.

עורך דין חוזה שכירות דירה יבצע חוזה שכירות בלתי מוגנת שבמסגרתו ניתן לערער על חוק הגנת הדייר, יכתוב במפורט את דמי השכירות החודשיים ויוסיף סעיפים קריטיים לחוזה המכילים את כל הפרטים הקטנים וזאת על מנת להגן על זכויותיכם כמשכירים ובעלי הנכס.

לסיכום

בסיוע צמוד של עורך דין חוזה שכירות ומקרקעין, החוזה יעגן בתוכו סעיף שלפיו אי תשלום דמי שכירות על ידי השוכר, תתפרש כהפרת חוזה ותקנה למשכיר אפשרות לביטול חוזה שכירות לדירה.

סעיף חשוב נוסף שיעניק לכם ראש שקט כבעלי הנכס בטאבו הוא שבמידה והשוכר נאלץ לעזוב בתקופת החוזה מסיבות אישיות כאלה ואחרות, יהיה עליו מכוח החוזה למצוא שוכר אחר שיחליף אותו בחוזה שכירות במקומו. למידע נוסף אודות חוזה שכירות צרו עמנו קשר משרד עו”ד נדלן ונוטריון  עמית סלע תל אביב  , בהצלחה. 

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
עו''ד עמית סלע

עו''ד עמית סלע

עו״ד עמית סלע, עו״ד בכיר בתחום הנדל״ן, התכנון ובניה והתחדשות עירונית מזה כ-20 שנים, שותף בכיר (בעבר) באחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל. עמית הינו מוסמך כמבקר פנים מטעם אוניברסיטת חיפה בהצטיינות יתרה וכן חבר בועדת מקרקעין של לשכת עורכי הדין.

דילוג לתוכן