חתימה טובה: לבצע עסקת מקרקעין ולהישאר בחיים – אכיפת חוזה מקרקעין

תוכן עניינים

אתם בשלים, אישית וכלכלית, לעסקת מקרקעין או נדל”ן, יגעתם ומצאתם את הנכס הנחשק ואתם עומדים לחתום. במאמר זה ריכזנו עבורכם כמה דברים שכדאי לכם לדעת טרם חתימה על עסקת מקרקעין.

רכישת דירה (בית, שטח קרקע או כל נכס נדל”ני אחר) היא מהלך כבד משקל מבחינה כלכלית, נפשית וגם משפטית ולכן חובה להתנהל בו, כשאתם מגובים בידע משפטי ובסיוע מקצועי.

הצעד הבסיסי לפני חתימת חוזה כלשהו, הוא בירור פרטים רבים ככל האפשר על האדם או הגוף מולו חותמים, כדי לעמוד על אמינותו, מצבו הפיננסי וסמכותו לבצע את העסקה.

במקביל, יש לבדוק מהם המיסים החלים על הנכס, מהן הזכויות של בעלי הנכס, האם הוא רשום בטאבו (לשכת רישום המקרקעין במשרד המשפטים), במינהל מקרקעי ישראל או בחברה משכנת. אם הנכס רשום בטאבו, יש להזמין “נסח טאבו”, בו מפורטות הזכויות והחובות הקשורות בנכס. אם הנכס רשום במינהל מקרקעי ישראל או בחברה משכנת, יש לפנות אליהם לקבלת המידע על חובות, שעבודים, רישום משכנתא וכיוצא באלו, אם יש כאלה.

בנוסף, חשוב כמובן לבדוק פיזית את הנכס ומצבו, בסיוע אנשי מקצוע כמו מהנדס ושמאי מקרקעין ולוודא שאין בו פגמים, חריגות בנייה, צווי הריסה וכדומה.

חוזה מכר מקרקעין

לאחר שהתקבלה ההחלטה, נחתם בין הרוכש למוכר “חוזה מכר מקרקעין”, מסמך המנוסח על ידי עורך דין מקרקעין. החוזה מפרט את התנאים המסחריים והמשפטיים שיאפשרו להוציא את עסקת המקרקעין אל הפועל, לצד פרטי המתקשרים, פרטי הנכס, מועד העברת הנכס לבעליו החדשים, סעיף הצהרות והתחייבויות של שני הצדדים וסעיף המפרט מה קורה אם אחד מהצדדים מפר את החוזה.

לאחר החתימה על החוזה, כדי להבטיח את זכויות הקניין על הנכס, על הרוכש לבצע, באמצעות עורך דין נדל”ן, רישום זכויות בטאבו. חשוב להקפיד על רישום זכויות מהימן, שיבטיח את זכויות הרוכש. כיום ניתן להגיע לנסחי הטאבו של מרבית נכסי המקרקעין בישראל, דרך האינטרנט, תוך ציון מספרי הגוש והחלקה.

ליצירת קשר עם עו"ד עמית סלע התקשרו
052-599-3204 או שלחו פרטים:

הכרעות בסכסוכים סביב זכויות מקרקעין וקניין ואכיפת חוזה מקרקעין מתקיימות בבית המשפט המחוזי. סכסוכים חוזיים שלא כרוכות בהם שאלות של קניין, מופנות לבית משפט שלום. עורך דין מקרקעין מיומן, יודע לאלו מהערכאות המשפטיות יש להגיש כל תביעה. פנייה לערכאה הלא נכונה, עלולה להביא לסילוק התביעה על ידי בית המשפט ולפגיעה בלקוח.

חשוב לציין שבתי המשפט נוטים להעדיף, אכיפת חוזי מכר המקרקעין ולא הטלת פיצויים על מי שהפר אותם. הם לא נמנעים מאכיפת החוזה, רק כשהאכיפה בלתי אפשרית.

על פי חוק החוזים משנת 1970, לא ניתן לדרוש אכיפת חוזה מכר מקרקעין במקרים הבאים: כאשר החוזה לא ניתן למימוש (למשל במקרה של ניסיון להשכיר נכס שאינו בנוי), כאשר אכיפת החוזה מחייבת ביצוע עבודות בנכס, כאשר אכיפת החוזה תחייב את בית המשפט להשקיע משאבים בלתי סבירים בפיקוח עליה וגם כאשר האכיפה תגרום נזק בלתי מוצדק למפר החוזה.

אכיפת חוזה מקרקעין

אכיפה בקירוב – מקרים בהם לא ניתן לאכוף חוזה מקרקעים

במקרים המעטים שבהם לא ניתן לאכוף חוזה מכר מקרקעין, בית המשפט יכול לחייב בפיצויים את הצד שהפר את החוזה. במקרים נדירים עוד יותר, בית המשפט מתערב בחוזה, במה שנקרא “אכיפה בקירוב”. המשמעות היא שינוי של החוזה, שיאפשר לאכוף אותו. כל זה מותנה בכך שהחיוב יהיה זהה לחיוב המקורי ושלא ייגרם עוול למפר החוזה.

במקרים מסוימים ניתן לתבוע אכיפה של החוזה ופיצוי במקביל. כלומר, הגשת תביעה על הפרת חוזה, לא פוסלת את האפשרות לתבוע פיצויים על הנזק שנגרם לצד שהחוזה מולו הופר.

מחפשים עורך דין מקרקעין בתל אביב והסביבה? הגעתם למקום הנכון!

עסקת נדל”ן היא מהלך משמעותי ביותר כלכלית, ומכיוון שלעסקאות כאלה יש היבטים משפטיים סבוכים, חשוב להיעזר בשירותיו של עורך דין מקרקעין מיומן ומנוסה.

אם אתם במגעים לחתימת הסכם מקרקעין ברחבי הארץ ובייחוד באזור תל אביב, צרו קשר עם עורך דין מקרקעין בתל אביב, עמית סלע – עורך דין מקרקעין בעל מוניטין שבקיא בחומר, מכיר את תחום המקרקעין על בוריו ויכול לייצג היטב את האינטרסים שלכם בעסקה.

בכוחו של עמית סלע – עורך דין נדלן ומקרקעין מוביל בתחומו, לאתר את כל המסמכים הנוגעים לנכס ולעמוד על בעיות, אם יש כאלה. עו”ד סלע יבדוק בשבילכם האם הנכס מעוקל או משועבד, האם יש בעניינו סכסוכי ירושה, האם התבצעו בתחומיו חריגות בנייה ועוד. כמובן שלא הייתם רוצים שההשקעה הגדולה שלכם תרד לטמיון עקב פזיזות וחוסר ידע. צרו עימנו קשר לעסקה בטוחה וטובה, בהצלחה.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב telegram
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
עו''ד עמית סלע

עו''ד עמית סלע

עו״ד עמית סלע, עו״ד בכיר בתחום הנדל״ן, התכנון ובניה והתחדשות עירונית מזה כ-20 שנים, שותף בכיר (בעבר) באחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בישראל. עמית הינו מוסמך כמבקר פנים מטעם אוניברסיטת חיפה בהצטיינות יתרה וכן חבר בועדת מקרקעין של לשכת עורכי הדין.

דילוג לתוכן